דף בית אצות ים אצות הים
אצות הים

אצות ים – צמחים עתיקים חסרי שורש, החיים בעיקר במים, שתאיהם מכילים כלורופיל. בהגדרה קצרה זו לא ניתן למצות את תיאורם של המבנים השונים האופייניים לאצות הים. קיימות אצות חד-תאיות ורב-תאיות, בעלות מראה שונה, צורות רבייה שונות ואפילו גוון שונה, מכיוון שחלקן מכילות כלורופיל בלבד ולאחרות יש פיגמנטים שונים המעניקים להן גוונים שונים.

הרכבן של האצות
אצות הים מכילות חומרים רבים בעלי פעילות ביולוגית מגוונת. למשל, הודות להרכבה העשיר נקראת האצה החומה למינריה "מפעל הבריאות". חומצות שומן בלתי רוויות, פוליסכרידים, חומצות אמינו, חומצה אלגינית, ויטמינים ופרו-ויטמינים (А, С, D, B1, B2, B3, B6, B12, E, R, PP), אנזימים, פיטוהורמונים. מינרלים (К, Na, Ca, Mg, I, Cl, S, Si) – זוהי רק רשימה חלקית של החומרים הפעילים בהרכב האצות.

כל האצות מתאפיינות בריכוז גבוה של מינרלים הודות ליכולתן לאגור מלחי ים. ויטמינים C, E ובטא-קרוטן מנטרלים את הרדיקלים החופשיים המזרזים את תהליך ההזדקנות ואת התפתחותן של מחלות רבות. פעולת הויטמינים נתמכת על ידי אנזימים מיוחדים בעלי פעילות אנטי-רדיקאלית. אצות הים הן אלופות המאבק ברדיקלים החופשיים!

אצות הים מכילות יותר ויטמינים, מינרלים ויוד מאשר כל פירות הים האחרים. מעניין לציין כי תכולת המיקרו-אלמנטים והמאקרו-אלמנטים באצות הים מזכירה את ההרכב של הדם האנושי, מה שמאפשר לבחון אותן כמקור לתזונה מאוזנת.

סוגי האצות
המדע המודרני מסווג את האצות לקבוצות בהתאם לצבען: ירוקות, חומות, כחולות-ירוקות וירוקות-אדומות. השימוש הנרחב ביותר נעשה באצות החומות למינריה ופוקוס.

פוקוס
אצת הפוקוס מעודדת את זרימת הדם ומרחיבה את כלי הדם, מאזנת את זרימת הדם בכליות, בעלת השפעה משתנת ומסייעת לסילוק חומרים רעילים מהגוף. אצה זו מכילה מיקרו-אלמנטים הדרושים לטיפול בבעיות במערכת השלד והשרירים ובפגיעות במטבוליזם המינרלים.